Co to znaczy być fit?

Co to znaczy być fit?

Słowo „fit” oznacza po angielsku „w dobrej kondycji”. Osoba fit jest więc wysportowana, zdrowo się odżywia, a jej waga mieści się w normie BMI. Bycie fit jest zdrowe i modne, dlatego też taką popularnością cieszą się tzw. diety pudełkowe.

Co to znaczy być fit?

Co to znaczy być fit?

To znaczy, być w bardzo dobrej formie, czyli stan, w którymi twój organizm osiągnął maksymalną wydolność. Termin „fit” można także definiować jako dbałość o swoje ciało – za pomocą aktywności i diety dopasowanej do warunków fizycznych i trybu życia. Pamiętajcie tylko, że nie oznacza to osiągnięcia rozmiaru XS, stosowania restrykcyjnej, redukcyjnej diety ani codziennych, kilkugodzinnych, wyczerpujących treningów. Dobrze byłoby gdyby wasza waga mieściła się w normie BMI, czyli była optymalna dla waszego wzrostu, wieku i płci.

Dlaczego tak bardzo chcemy być fit?
Po pierwsze dla zdrowia, żyjemy w czasach, w których problem otyłości i wynikających z niej chorób stał się bardzo poważnym problemem społecznym. Nie chodzi tu o dopasowanie się do narzucanych przez media norm urody, tylko o długie, zdrowe i komfortowe życie, a im zdrowsi jesteśmy, tym bardziej jest to możliwe. Wszyscy wiemy, że nadmiar tłuszczu nagromadzonego w organizmie, szczególnie na brzuchu, może być niebezpieczny dla zdrowia, powoduje nadmierną produkcję substancji zapalnych i enzymów, co prowadzi do stanów zapalnych, podwyższenia cholesterolu LDL oraz sprzyja pojawieniu się nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.
Otyłość brzuszna jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ w jej przypadku otłuszczeniu ulegają także narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. Przyczyny otyłości brzusznej to przede wszystkim nieprawidłowa dieta i niezdrowy styl życia. Na ten typ otyłości szczególnie narażeni są mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, pojawienie się otyłości brzusznej u kobiety świadczy zazwyczaj o zaburzeniach hormonalnych. Ten typ otyłości pojawia się również u pań po menopauzie, kiedy spada poziom żeńskich hormonów płciowych, odpowiedzialnych między innymi za dystrybucję tkanki tłuszczowej, przyczyną otyłości brzusznej jest też stres. Po drugie żeby dobrze się czuć ze swoim ciałem, mieć dużo energii i chęci do życia.

Wnioski: bycie fit to dbanie o dietę, odpowiednia ilość ruchu i ograniczanie stresu. Ruszać się za was nie damy rady, ale możemy odjąć wam stresów związanych z koniecznością robienia zakupów i codziennego gotowania oraz zaoferować wam odpowiednią dietę. Przejrzyjcie nasze menu i wybierzcie coś dla siebie.