Wiosenne oczyszczanie czy na pewno?

Wiosenne oczyszczanie czy na pewno?

Wiele się mówi, szczególnie wiosną o konieczności oczyszczania organizmu. Znacie zapewne diety oczyszczające na przykład tę, proponowaną przez dr Dąbrowską. Jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów szkoły są dwie. Jedna z nich głosi, że tego typu działania są zbędne, bo prawidłowo działający i odpowiednio odżywiany organizm – taki, któremu na przykład dzięki cateringowi dietetycznemu zapewniamy to, czego potrzebuje - doskonale radzi sobie z oczyszczaniem na bieżąco i w żaden sposób nie trzeba go ani do tego zmuszać, ani zachęcać.

Wiosenne oczyszczanie czy na pewno?

Druga z nich mówi, że w naszym ciele, szczególnie w przewodzie pokarmowym odkładają się rozmaite, źle strawione elementy, powstają złogi, osadza się cała masa toksyn i co jakiś czas potrzebujemy generalnego sprzątania. Na temat wiosennego detoxu pisaliśmy już ostatnio, podaliśmy wam co trzeba zrobić jeśli macie potrzebę i chcecie się takiej procedurze poddać. Dziś przyjrzymy się tej opcji, która głosi, że detoxy są niepotrzebne. Nasz organizm sam oczyszcza się nieustannie inie jest potrzebna do tego celu na przykład głodówka. Kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji odgrywają wątroba i nerki,ważna jest też w tym procesie skóra – pocimy się przecież oraz układy: moczowy,pokarmowy i oddechowy (część toksyn wydychamy). Wszystkie układy i narządy potrzebują stałego zasilania w niezbędne składniki odżywcze, a to sprawia, że detoksy są – delikatnie mówiąc - kontrowersyjne. Owszem czasami takie restrykcyjne postępowanie może mieć sens w przypadku zatrucia organizmu, albo choroby - na przykład w celiakli i konieczne jest wykluczenie glutenu, dieta niskobiałkowa potrzebna jest w schorzeniach nerek, a osoby mające alergię na krowie mleko powinny go oczywiście unikać.

Jeśli ograniczymy organizmowi dostawy niezbędnych elementów czy to z powodu oczyszczającej głodówki czy też bardzo restrykcyjnej mono diety, ograniczymy też rzeczy niezbędne do funkcjonowania naszych wewnętrznych filtrów czyli nerek i wątroby, a to może spowodować obniżenie wydajności w oczyszczaniu i tu pojawia się pytanie: czy będą wypełniać swoje zadania tak skutecznie, jak wtedy, gdy dostarcza im się wszystkie niezbędne składniki w optymalnych ilościach? Co zatem – zapytacie – oczyszczać czy nie oczyszczać?Wybór zawsze należy do was. Pewne jest i zbadane naukowo, że korzystne działanie mają diety, które ograniczają ilość kalorii dostarczanych do organizmu. Nie tyle jest to oczyszczanie organizmu, ile optymalizacja pracy narządów. Pamiętajcie, że u nas na stronie możecie skorzystać z licznika zapotrzebowania kalorycznego i zgodnie z nim wybrać jedną z oferowanych przez nas dietetycznych propozycji. Zapraszamy na naszą stronę – przejrzyjcie menu i znajdźcie coś dla siebie.

Wiosenne oczyszczanie czy na pewno?