Dieta przy boreliozie – całkowita nowość u nas, z uwagi na duże zainteresowanie, postanowiliśmy wdrożyć dietę wspomagającą uciążliwe leczenie boreliozy. Dieta ma działanie przeciwgrzybicze, obfituje w świeże owoce i warzywa, eliminowane są produkty oczyszczone, wysokoprzetworzone. Dieta bogata jest w kwasy omega-3 i owoce jagodowe. Proponujemy zestaw 5 posiłków pozbawionych rafinowanych produktów.
Borelioza to najbardziej znana spośród chorób odkleszczowych, i zarazem najczęściej rozpoznawana.
Borelioza występuje we wszystkich krajach Europy, w Ameryce Północnej i Azji. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się w północnej części kraju, najczęściej w okresie pomiędzy majem a listopadem. W 2004 roku zachorowało blisko cztery tysiące Polaków, w 2010 roku – liczba ta była ponad dwukrotnie wyższa. Liczba rozpoznawanych przypadków wzrasta, z powodu większej świadomości jak i dostępu do coraz lepszych metod diagnostycznych.
Objawy
W początkowej fazie typowym objawem jest rumień wędrujący (na zdjęciach poniżej). Rumień pojawia się w miejscu wokół pokłucia już w dzień, dwa po kontakcie z kleszczem.
To zaczerwienienie o średnicy do kilkunastu centymetrów, zwiększające swoją średnicę. Po rozpoczęciu leczenia rumień blednie w tych samych granicach- nie zmniejsza swojej średnicy. Mogą mu towarzyszyć objawy zbliżone do symptomów grypy – bóle mięśni, stawów i głowy, zmęczenie, gorsze samopoczucie.
Po kilku tygodniach po pokłuciu neuroborelioza przechodzi w fazę ostrą. U dorosłych najczęściej ma postać bolesnego zapalenia korzeni nerwowych oraz jedno- lub obustronnego porażenia nerwu obwodowego mięśnia twarzowego z odczynem limfocytarnym w płynie mózgowo-rdzeniowym. Najczęściej w Ameryce Północnej opisywaną formą choroby jest zapalenie stawów, zazwyczaj kolanowych. Rzadziej obserwuje się: zapalenie spojówek i błony naczyniowej oraz objawy kardiologiczne.
Diagnostyka
Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest wystąpienie rumienia wędrującego. Jego pojawienie się jest potwierdzeniem zakażenia bakterią Borellia i nie wymaga dodatkowych testów laboratoryjnych. Niemniej jednak, zdarza się, że rumień został niezauważony lub w ogóle nie wystąpił u osoby chorej. O boreliozie świadczą wówczas objawy grypopodobne związane ze stawami lub układem nerwowym. Wyniki badania przesiewowego (test ELISA, wykonany co najmniej cztery tygodnie po ukłuciu kleszcza), potwierdzają dodatkowo testy immunoblot.
Leczenie
W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki. Kuracja trwa od trzech do czterech tygodni. Potwierdzeniem skuteczności antybiotykoterapii jest ustąpienie objawów klinicznych. Jeśli dwukrotne zastosowanie leczenia nie przyniosło pożądanych efektów, należy poszukać innych przyczyn dolegliwości pacjenta. Należy pamiętać, że utrzymywanie się przeciwciał w surowicy nie świadczą o niepowodzeniu – mogą pozostawać w organizmie nawet przez wiele lat.