Znasz to uczucie? Jesteś na diecie i masz ogromną ochota na coś słodkiego, czy totalnie niezdrowego? A gdy Twoje łakomstwo wygra, dopadają cię potworne wyrzuty sumienia, bo w końcu to niby małe ustępstwo spowodowało, iż nasze postanowienie o zdrowym odżywaniu legło w gruzach. I gdy tylko ogrania cię ta myśl, pędzisz szybciutko do sklepu po ulubioną czekoladę. Myślisz… od jutra zaczynam dietę, bo skoro już się złamałam… no cóż idę na całego, raz się żyje.

O ile takie chwile nie zdarzają się często, nie musimy się martwić. Na pewno nie utyjemy po jednorazowym zjedzeniu czekoladki, czy pizzy. A na przyszłość warto zrobić sobie postanowienie, że będziemy robić TEN słodki dzień raz w miesiącu. W ten dzień możemy pofolgować naszej diecie, zjeść coś niezdrowego i bardzo kalorycznego.

Nie dajmy się zwariować, rygorystycznym dietom, które ograniczają się jedynie do wybranych składników. Nikt na takiej diecie nie będzie całe życie. Efekt „jojo” murowany. A już po paru tygodniach nie widać efektu naszej ciężkiej pracy. Nawet najbardziej zdyscyplinowanym osobom będących na diecie zdarzają się chwile słabość. Nie ma w tym nic złego.

Skuteczna dieta to taka, która dostarcza nam niezbędnych składników, a czasem pozwala na niewielkie ustępstwa w postaci słodkiego ciasta, bądź czekoladki. Przecież żyje się tylko raz. I właśnie o to chodzi, żeby nie zwariować w tym pędzie do idealnej figury.

Problem zaczyna się wtedy, gdy czujemy, że jesteśmy uzależnieni od słodyczy. Słodycze towarzyszą nam każdego dnia, obsesyjnie o nich myślimy i stale mamy na nie ochotę. Często kosztem posiłków, na które już po prostu nie mamy ochoty. Nasz organizm przyjmuje każdego dnia wiele zbędnych i pustych kalorii, które odkładają się w postaci tłuszczu. Tłuszcz ten magazynuje się najczęściej w okolicy brzucha, czy bioder. Stajemy na wagę i nie wierzymy własnym oczom. Postanawiamy, że jutro nie jemy nic słodkiego i zaczynamy zdrową dietę. Niestety nie łatwo przerwać słodki nawyk, nasz organizm domaga się słodkiego.

Rzucanie słodyczy i ulubionych przyzwyczajeń nie jest łatwe, czasem jest to długa i ciężka praca. Jednak zawsze musimy zadać sobie pytanie, czy krótka chwila przyjemności warta jest dodatkowych kilogramów?