Właściwości odchudzające octu jabłkowego odkryto już w starożytnym Egipcie. Kleopatra słynąca z wspaniałej figury i niepowtarzalnej urody po każdej obfitej uczcie piła rozcieńczoną wodę z octem. Dzięki czemu cieszyła się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką.
Właściwości zdrowotne octu jabłkowego
- obniża poziom cholesterolu we krwi
- wskazany jest dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem, czy osteoporozą
- spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi (produkcję insuliny)
- poprawia trawienie
- przyśpiesza syntezę enzymów trawiennych
- pobudza wydzielanie soków żołądkowych
- usuwa szkodliwe toksyny z organizmu
- zwiększa przemianę materii
- przyspiesza spalanie tłuszczu oraz zapobiega wtórnemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej
- redukuje wagę
- wspomaga dietę
Ocet jabłkowy zawiera w swoim składzie: potas, fosfor, wapń, sód, wiele substancji mineralnych, kwas mlekowy, cytrynowy oraz octowy. Bogaty jest również w witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem neutralizującym działanie szkodliwych wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się organizmu, a także powodują choroby sercowo-naczyniowe, zaćmę, czy osłabienie układu immunologicznego.
Dzięki zawartości pektyn poprawia proces trawienia oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega nadciśnieniu i miażdżycy, reguluje cykl menstruacyjnym kobiet, sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek, a także reguluje pracę hormonów.
Ocet jabłkowy a odchudzanie
Właściwości odchudzające octu jabłkowego odkryto już w starożytnym Egipcie. Kleopatra słynąca z wspaniałej figury i niepowtarzalnej urody po każdej obfitej uczcie piła rozcieńczoną wodę z octem. Dzięki czemu cieszyła się dobrym zdrowiem i szczupłą sylwetką. Jest w tym dużo prawdy. Ocet jabłkowy rzeczywiści wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. Jednak nie możemy zapomnieć o jego właściwościach odwadniających, które powodują, że nasza waga na początku kuracji szybko spada w dół. Organizm pozbywa się nadmiaru wody z organizmu, co skutkuje spadkiem wagi. Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów, co dodatkowo wspomaga detoksykację organizmu (pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii – złogów).
Picie octu jabłkowego ma korzystny wpływ na trawienie, przyspiesza przemianę materii, obniżka apetyt, a to wszystko jest nie bez znaczenia dla naszej wagi. Po jakim czasie zobaczymy efekty odchudzanie? Na pewno nie szybko, jeśli stosujemy sam ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy ma właściwości wspomagające odchudzanie. Jednak jeśli chcemy schudną 5 kg, czy 10 kg, to niestety sam ocet nie pomoże. Musimy do całego procesu włączyć zdrowe odżywianie i ruch.
Woda z octem jabłkowym na czczo – dawkowanie
Ocet jabłkowy należy pić 2-3 razy dziennie( po 1 łyżce octu na szklankę wody) na czczo, po obiedzie i po kolacji – przed snem. Do szklanki możemy dodać łyżeczkę miodu, który jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych. Należy w czasie kuracji ograniczyć spożywanie soli. Jak długo pić ocet jabłkowy? Kuracja powinna trwać 3 miesiące, jeśli nie ma żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po tym czasie robimy przerwę, do picia octu jabłkowego możemy wrócić w późniejszym okresie.
Gdzie kupić ocet jabłkowy?
Najlepiej zrobić samemu w domu. Gdyż jego przygotowanie nie wymaga wiele czasu, a wiemy co pijemy. Możemy oczywiście kupić go w sklepie, najlepiej ze zdrową żywnością. Patrzmy na etykiety, czy jest to 100% ocet jabłkowy, bez zbędnych dodatków.
Picie octu jabłkowego – skutki uboczne
Kuracja octem jabłkowym nie dla wszystkich jest wskazana. Osoby mające problemy ze strony żołądka ( np. ubytki w błonie śluzowej spowodowane zakażeniem, czynnikami genetycznymi lub stosowanie NLPZ) nie powinny stosować kuracji octowej.